Pisa, zrození rozum i smrt

vytvořil: Roman A. Masaryk

Letenky do Pisy jsou levné, náklady na přepravu z letiště přijatelné, ubytování také a většina atrakcí, kvůli kterým lidé do Pisy jezdí, se nachází na jednom náměstí a dá se docela pohodlně zvládnout za jeden den. To všechno činí z Pisy výbornou destinaci na krátký dvou nebo třídenní výlet.

Správně se čte dlouze, tedy Písa, ale je to jeden z těch případů, když jako jediní vyslovující název správně budete za exota. Nejznámější atrakcí je samozřejmě šikmá věž a ironií je, že se vlastně jedná o stavbu zbabranou, špatně postavenou a několikrát opravovanou. Snad jen fakt, že doposud nespadla, ač se tak mělo vzhledem k měkkému podloží dávno stát, z ní činí tak unikátní záležitost, že ji ročně navštíví kolem pěti milionů lidí.

Původně byla Pisa vystavěna na břehu moře. Postupem doby se však moře odlilo a město se v současné době nachází přibližně deset kilometrů ve vnitrozemí.

Náměstí Zázraků

Piazza dei Miracoli je postaveno mezi někdejšími městskými hradbami a obsahuje několik pozoruhodných staveb, které symbolizují různé etapy lidského života. Baptisérium sv. Jana představuje zrození, šikmá věž moudrost, katedrála svátost a zdraví a hřbitov Camposanto smrt.

Baptisérium sv. Jana Křtitele

Prostor k provádění křtů je již nějakou dobu součástí katedrál, ale dřívě se stavěly tyto křestní kaple samostatně. Kaple v Pise je největší svého druhu v Itálii a podobná, nicméně jiného tvaru, se nachází ve Florencii. Kruhová stavba má přes sto metrů v průměru a přes padesát na výšku. Střecha připomíná svým tvarem špičku citrónu.

Má pozoruhodnou akustiku. Jen jeden hlas stačí k vytváření akordů vzhledem k zvučné a dlouhotrvající ozvěně. Každou půlhodinu se uzavřou dveře a přijde zpěvák, který tuto unikátní vlastnost stavby předvede. Určitě s tím při návštěvě počítejte a nenechte si tuto „show” ujít.

Dostavěna byla někdy koncem 14. století, což je kromě informace o započetí někdy ve 13. století také jediný dostupný údaj k průběhu stavby.

Baptisérium symbolizuje zrození a z horního patra je z okna hezký pohled na další stavbu, katedrálu, jež symbolizuje dosažení svátosti a zdraví.

Katedrála Nanebezveztí Panny Marie

Katedrála byla postavena jako první ze čtyř zmiňovaných staveb. Ačkoli je Pisa známá spíše díky šikmé věži, pohled na boční stěny katedrály dává tušit, že ani tady si tehdejší stavitelé příliš nelámali hlavu s přesností stavby a některá prohnutí a nedokonalosti jsou zjevné na první pohled.

Za pozornost uvnitř stojí krásná mramorová kazatelna mistra Giovanniho Pisana, která vyjadřuje příběh umučení Krista. Jak kazatelna, tak kaderála byly napodobovány v různých částech Itálie, nicméně se střídavým a nepříliš přesvědčivý výsledkem.

Dále je zde k nalezení náhrobek Jindřicha VII., německého císaře. Pisánským pomohl několikrát tím, že opakovaně šikanoval Sienu, jejich znepřátelené město. Ovšem ani císař není nesmrtelný a jak už to bývá, útok přišel z řad velmi nečekaných. Během bitvy u Buonconventa mu byla při bohoslužbě podána otrávená hostie. Dalo by se řici, že tato mše mu přišla trochu otravná.

Šikmá věž

Ne, není to rozhledna, jak by se mohlo zdát. Je to „pouhá” zvonice katedrály. V horních patrech jsou umístěny zvony, které večer hrají zvláštní píseň. Z důvodu bezpečnosti věže byly nakonec uchyceny napevno a pohybují se jen jejich srdce, protože pohyb tak velké váhy by jistě dříve či později úspěšně dokončil, co svým šlendriánstvím zahájili stavitelé věže.

Soudruzi zkrátka udělali někde chybu. I laikovi je zřejmé, že věž na měkkém podloží dlouhodobě stát nebude a pokud jsou základy navíc mělké jako zde, je zaděláno na problém. Ten na sebe ostatně nedal dlouho čekat a věž se už při stavbě prvního patra naklonila, původně na opačnou stranu než je dnes. Italští Pat a Mat začali krmit základy kameny a větvemi, což sice skutečně náklon vyrovnalo, ale netrvalo dlouho a věž se naklonila při stavbě třetího patra na opačnou stranu. Tak to prozatím vzdali. Po téměř stoleté pauze si troufl jiný stavitel ve stavbě pokračovat a postavil čtvrté patro, které ve snaze změnit těžiště věž zřetelně ohnul proti směru náklonu.

Ačkoli měla být tato zvonice nejvyšší, potkal ji téměř podobný osud jako jinou megalomanskou stavbu, jejímž záměrem bylo dotknout se oblak. Dalo by se říct, že Bůh si zkrátka nepřeje, aby mu nabubřelí stavitelé koukali do oken. Podle biblického příběhu právě z oné doby pramení nezbytnost učit se cizím jazykům, neboť Bůh překazil toto dílo, rozehnal lidi po celé zemi a zmátl jim jazyky, aby si navzájem nerozuměli. Město bylo pojmenováno Bábel neboli „zmatek”. Známe ho jako Babylon.

Nakonec se tedy zbožní stavitelé, znající příběh Babylonu, rozhodli neriskovat zkázu další věže a stavbu zakončili zvonicí, kterou umístili již do šestého podlaží. Pro trvalou stabilitu to stejně nestačilo a v roce 1990 musela být věž úplně uzavřena, protože její tehdy více než pětimetrový náklon přesáhl únosnou mez. Otevřena byla až po jedenácti letech. V současné době je nakloněna zhruba o čtyři metry.

Ačkoli má tedy věž symbolizovat dosažení moudrosti, ruku na srdce, znalosti architektury to zřejmě nezahrnuje.

Málokdo ví, že podobně zbastlená věž existuje i v České republice. Nachází se v Domažlicích a i když je její náklon mnohem menší, kolem půl metru, jeho příčina je stejná jako v Pise - mělké základy na nevhodném podloží.

Camposanto

Název tohoto hřbitova, který je víc než klasickým hřbitovem spíše mauzoleem, je vlastně spíše Campo Santo, svatá půda nebo svaté pole, chcete-li. Je naplněn sarkofágy, náhrobky a sochami a za zmínku stojí také zdejší úžasné fresky. Dříve tu bylo sarkofágy doslova přeplněno, nyní jich hřbitov hostí 84.

Fresky na stěnách pocházejí od mnoha autorů, jsou z období 14. až 17. století a představují nejen různé výjevy ze Starého zákona, ale třeba příběhy svatých z Pisy. Ještě po dlouhá léta zde budete moci při práci vidět restaurátory, kteří malými štětečky tah za tahem obnovují tisíce čtverečních metrů nástěnných maleb. Pokud jim nedojdou dotace, pravděpodobně budou fresky opravovat ještě jejich vnuci.

Jejich pečlivost je obdivuhodná, vezmeme-li v úvahu, že momentálně opravují již novodobě rekonstruované fresky, protože všechny vzaly zasvé poté, co na Camposanto dopadla 27. června 1944 letecká puma. Ve snaze o záchranu sejmuli ze zdí to, co zbylo a opravili do použitelného stavu (a zatímco předtím fresky vydržely stovky let, nyní se opravují již po šedesáti).

Základem kompletní fresky je tzv. sinopie, v podstatě načrtnutá okrová skica na zdi, která je podkladem fresky a je dále dopracována a vybarvena. Tyto synopie se podařilo restaurátorům sejmout a jejich sbírku je možné vidět na druhé straně náměstí v Museo delle Sinopie.

Vstupenky

Aby se lidé na Šikmé věži nepobili, kupuje se vstup na konkrétní časový slot. Je třeba se dostavit včas, protože nahoru nesmíte s sebou mít žádné zavazadlo, ani kabelku nebo ledvinku. Můžete mít samosebou foťák, kameru či mobil, ale žádné zavazadlo. To se nechává v šatně, která je zdarma, ale je třeba počítat s určitým časem na tuto proceduru. Všichni návštěvníci jsou před vstupem na věž prohledáni ručním skenerem. Přístup do věže obnáší vyšlapat 251 schod.

K objednávce je vždycky zdarma katedrála. Lístek pro dva na věž (a do katedrály) nás stál 36 EUR, do baptiséria, Camposanta a Musea sinopií (a samozřejmě katedrály) 16 EUR pro dva. Jestli si troufáte, k navštívení jsou ještě dva objekty a to Museo dell’Opera a Palazzo dell’Opera.

Odkazy

Antiche Murra di Pisa

Tato zeď, která sloužila jako středověké opevnění, je vysoká 11 metrů a je tři kilometry dlouhá. Je to hezká procházka, která vás z rohu Náměstí Zázraků přenese (po svých) až k řece Arno. Po levé straně (vně hradeb) uvidíte židovský hřbitov, novou část města či fotbalový stadion Garibaldi-Romeo Anconetani, po pravé nejprve samozřejmě Náměstí Zázraků, staré město, zbytky Neronových lázní nebo pisanskou univerzitu. Je to způsob, jak vidět Pisu z netradičního úhlu a určitě byste neměli atrakci minout.

Vstupenka stojí aktuálně 3 EURa a koupíte ji přímo na místě ve věži, kterou se na hradby vstupuje.

Ubytování atd.

V Pise je mnoho ubytování rozličné kvality a ceny. Je řeč o Itálii a je vhodné být na pozoru. Pokud si tedy budete vybírat apartmán, ujistěte se, co cena obsahuje, co neobsahuje a kde dostanete klíče. Setkali jsme se s krásným moderním ubytováním přímo u brány na Náměstí zázraků… ovšem klíče předávají na druhé straně města nebo přijedou za nemalý poplatek k ubytování. Není třeba připomínat, že tato informace není k dispozici a dozvíte se ji po dokončení rezervace. Pochopitelně jsme ji zrušili.

My jsme nakonec vybrali nijak hogo fogo Hotel Cecile kousek od náměstí, který sice nepředstavuje ideál komfortu, ale je na strategickém místě a za slušnou cenu nabízí rozumnou kvalitu ubytování.

Na ulici si hlídejte věci. Itálie je kapsáři pověstná (také jsme měli tu čest kdysi v Caorle) a i tentokrát jsme se setkali s pánem, kterého okradli o tašku, zatímco seděl na zahrádce restaurace. Italové to možná neslyší rádi, ale bohužel k jejich zemi obezřetnost turisty tak nějak patří. A taky nekupujte falešné „značkové" kabelky a hodinky od černochů na ulici, stejně jako rádobyzlaté šperky pochybné kvality. Budou vás s tím otravovat všude, celníci už rezignovali.

Jelikož je zde poměrně teplo i na podzim a v zimě, počítejte i v takto atypickou dobu s komáry.

Cesta z letiště

Přímo z letiště jede vláček na hlavní nádraží. Budete-li mít štěstí, pojede. Nebudete-li, pojede náhradní autobus. Vláček stojí 5 EUR za jednu cestu. Podle toho, jaké jste si vybrali ubytování, půjdete buď z nádraží pěšky (Hotel Cecile je asi 15 minut) nebo pojedete něčím jiným, obávám se, že pravděpodobně taxíkem. Uber tady nefunguje.

Až se budete vracet na letiště, nejezděte tam zbytečně příliš brzo. Je malinké a dokáže se v určitých hodinách zaplnit natolik, že nebudete mít kde sedět. Tak ať nečekáte moc dlouho.

Odkazy

Jdi zpět

Chci vědět o všech tipech mezi prvními