Perník se přece nevaří, ale peče
vytvořil: Roman A. Masaryk
Perníkové jesličky v kostelíku sv. Matěje v Praze 6 upekla poprvé paní Horálková v roce 1972. A i když tradiční tuto každoroční atrakci peče už někdo jiný, stále patří k vánočním tradicím této části Prahy. Tentokrát lze jesličky vidět do 26. ledna 2020.
Poprvé upekla malý betlém paní Helena Horálková v roce 1972. Tehdy přebírá kostel Jan Machač, začínající farář, který se mimo jiné postaral o matku paní Horálkové. Tehdy se vlastně jednalo o pár perníčků ve tvaru biblických figurek, které měl rozdat ministrantům. Páter moc neposlechl a naopak betlém vystavil v kostele, aby jej mohlo vidět co nejvíce lidí.
Helena Horálková byla výtvarnice a animátorka, která se 25 let podílela na tvorbě animovaných a loutkových filmů, nejen slavných příběhů O krtečkovi a také stojí za prvním animovaným perníkovým filmem na motivy pohádky J. Š. Kubína. A tak začala Perníková Helenka, jak jí začali lidé říkat, péct jesličky každý rok. V dobách největší slávy měly až 400 ručně malovaných figurek, každý rok jiných. Péct začínala během října podle osvědčeného rodinného receptu, který prý pochází asi z německého Norimberku. Betlémy pekla až do roku 2002.
V současné době v tradici pokračuje její “učeň”, Daniel Zítka. V roce 2000 tehdy mladičký pomocník, vyučený cukrář, vytvořil do sbírky několik perníčků, o dva roky později převzal tvorbu úplně. A i když Perníková Helenka již není mezi námi, díky Danielovi tradice přetrvává. Každoročně jsou jesličky vystaveny těsně před Vánoci a je možné je navštícit přibližně měsíc.
A když si do kostelíka u Matěje uděláte cestu, můžete si přečíst i osvědčený recept, o kterém byla řeč.