Nudné pražské odpoledne? Drábské světničky…

vytvořil: Roman A. Masaryk

Skalní hrad Drábské světničky je od Prahy autem kolem 50 minut. To mu dává velkou šanci vyplnit odpoledne po otázce Co budeme vlastně dneska dělat? A když vyjde počasí, uvidíte takové panorama krajiny jako málokde. A zadarmo.

Drábské světničky

Aktualizace 23.6.2021: Drábské světničky zůstaly po sezóně uzavřené a čekají na rozhodnutí, kdy budou otevřeny. Vzhledem ke kritiskému stavu pískovce to ovšem tak brozy nebude. Škoda...

Automobilisté to mají jednoduché. V obci zvláštního názvu Dneboh je parkoviště, z něhož vede modrá turistická značka nahoru. Je to zhruba kilometr, ale není to zdaleka tak vyčerpávající kilometr jako ve Svatém Jánu pod Skalou. Lesy ČR, které se o památku starají, postupně dodělávají schodiště, opravují zábradlí a udržují tak celý komplex poměrně bezpečný a stále lépe dostupný. Příznivci vlaku mají cestu ještě o 2,5 kilometru delší z obce Březina. Cyklisté mají tentokrát víceméně smůlu, skalní hrad pro ně vzhledem ke schodům a žebříkům není přátelským místem.

Tento kout světa se vyznačuje zvláštními jmény. Nejen obec Dneboh, a níž už byla řeč. V mapě lze spatřit názvy jako sousední skalní hrad Klamorna, nedaleké rybníky Žabakor a Oběšenec, obec Kurovodice nebo Branřež, jeskyně Hynšta či část obvodové zdi budovy velmi poetického jména Píčův statek.

Zpět ke Světničkám. Archeologové vybádali, že zde stával skutečný dřevěný hrad, a to někdy od 13. století a pravděpodobně tu vydržel někdy do začátku 15. století, kdy jsou k nalezení úvahy o možnosti jeho obnovení během husitských válek. Nějaké zmínky o schůzkách jednoty bratrské na tomto místě naznačují nápisy a písemné zdroje dokonce ještě v 17. století, ale to už zde určitě nenašli dřevěný hrad, spíše jen místnosti vytesané do pískovce. Pozdější těžba pískovcových kvádrů komplexu moc nepomohla, nicméně je od roku 1958 chráněn a zdá se, že Lesy ČR o něj pečují docela dobře. Objekt je součástí mnohem rozsáhlejší oblasti, která zahrnuje nejen Drábské světničky, ale podobný hrad Klamorna, hradiště Hrada a další.

Až budete nahoře na rozcestí s altánkem (to poznáte, nebojte se), odolejte pokušení se na všechno vykašlat. Zatímco do této chvíle jste stoupali po cestě běžných schodech, nyní uvidíte kamenné schody připomínající spíš žebřík. Přesto se do toho pusťte. Není jich moc a nakonec se vám odvděčí nádhernými výhledy na krajinu. Všechno důležité, kvůli čemu jste sem přijeli, je právě nad těmito schody.

Při troše štěstí uvidíte Ještěd, Milešovku a další místa zvučných jmen. Přímo pod vámi je letiště Mnichovo Hradiště.

Ačkoli je památka přístupná zdarma bez průvodce, je vstup regulován. Otevírá se denně od dubna do října, přičemž je nutné si ověřit otevírací dobu (nyní 10:00 až 18:00, červenec 2018) a také počasí - některá místa jsou kluzká a proto může být skalní hrad při nepřízni počasí uzavřen.

Jdi zpět

Chci vědět o všech tipech mezi prvními