Na Mallorcu v zimě

vytvořil: Roman A. Masaryk

Už druhou sezónu po sobě jsou letenky na Mallorcu doslova zadarmo (z Berlína, letos i z Drážďan) a od příštího jara bude tato linka zavedena i z Prahy. Zima má na tomto ostrově své kouzlo. Oželíte-li koupání a dokážete si v letovisku výbrat z dvaceti restaurací místo pěti set, je zima výbornou příležitostí poznat tento ostrov. Letenka je levná, půjčení auta je levné, ubytování je levné a v podstatě všechno až na aquaparky je v provozu. A v lednu je zde jarní počasí, my jsme měli až 20 stupňů.

Jak se sem vydat

Nejlevnější letenka je momentálně z Německa. Uvidíme, co se stane příští zimu s letenkami z Prahy, odkud začne létat Ryanair od března 2020, ale nyní je nejlevnější Berlín Schönefeld (necelých 10 EUR mnoho termínů v lednu 2020) a překvapivě Drážďany (kde se dá sehnat kombinace od 14 EUR, ale jelikož se létá jen dvakrát týdně, hledá se hůře). Zpáteční letenky samozřejmě a vše Ryanair.

Když letíme někam z Schönefeldu, používáme parkoviště P3 BER. Je to rozumný kompromis mezi cenou a komfortem. Rezervace měsíc dopředu přinese zvýhodněnou cenu, která v zimních měsících činí pohádkových 29 EUR na týden. Každou půlhodinu jezdí kyvadlový autobus (zdarma) mezi parkovištěm a letištěm.

Půjčte si auto

Půjčte si v Palmě (Palma de Mallorca) na letišti auto, budete ho potřebovat. Atrakce jsou rozesety kolem celého ostrova a pohyb veřejnými prostředky vás značně omezí, prodraží se vám a na některá místa se nedostanete.

Chcete-li podpořit Kam v Evropě, půjčte si auto přes Auto Europe zde. Až zadáte data a dostanete nabídku půjčoven, zvolte půjčovnu No Excess. Je to vlastně zakuklený Goldcar a vysvětlím, proč právě ten. Už z názvu je zřejmé, že auto je pojištěno s nulovou spoluúčastí (samozřejmě pro jistotu ověřte u konkrétního auta). To nese výhodu, že nepotřebujete kreditní kartu, což je kámen úrazu u většiny půjčoven a lidé to v diskuzních fórech stále dokola řeší. V tomto případě stačí debetní, protože bude strhávána nikoli záloha na spoluúčast, ale pouze na případné nenatankování nebo extra špinavé auto či pokuty. V podmínkách je uvedeno 300 EUR, po nás chtěli jen 150.

Plně pojištěné auto nás stálo nějakých 11 EUR na den (komfortní a prakticky nový Ford Focus). Jsou k dispozici i menší auta, ale úspora už není velká. Rozhodně nejsou zajímavé nabídky Ryanairu, kde vám sice je nabízeno zprostředkování auta klidně za 2 nebo 3 EURa na den, ale je jen se základním pojištěním a spoluúčastí třeba 1200 EUR. Nevýhodou těchto levných nabídek je, že nejen riskujete v případě nehody až 1200 EUR, ale především to, že musíte při půjčení těchto 1200 EUR zaručit kreditní kartou. To znamená zaprvé mít tento úvěrový produkt a zadruhé mít na něm k dispozici celou částku, protože bude půjčovnou zadržena. I když bude při vrácení nerozbitého auta do několika dnů vrácena, je to pořád dalších 30 tisíc, které musíte zaprvé mít a zadruhé nemůžete v případě nouze použít. Ostatně řidiče těchto aut poznáte pak na Mallorce snadno - jedou pomalu a překáží v provozu. ;-)

Odkazy

Necelý týden je OK

Ani v zimě nemá velký smysl letět na Mallorcu na dva dny. Na druhou stranu se pravděpodobně nevykoupete a proto zase nemá cenu zůstávat třeba dva týdny. Jeden týden je dobrý, při méně než pěti dnech se uběháte.

Ubytování

My jsme byli ubytováni na jihu, v letovisku Magaluf, v apartmánovém domě Apartamentos Vistasol. Hotel je jen kousek od moře, má kromě jiného vnitřní bazén a menší parkoviště, kde můžete zaparkovat půjčené auto. V letoviscích se obecně špatně parkuje, takže hotelová parkoviště jsou většinou nezbytná. Takto mimo sezónu je parkoviště poměrně volné a jakmile si ho jednou zamluvíte, dostanete vyhrazené místo jen pro vás a budete vědět, že po návratu z výletu budete mít vždycky kam dát auto. V sezóně si to nedovedu představit. Dvě minutky autem je velká prodejna ALDI nebo třeba Costa Coffee. Restaurací jsou v okolí desítky, ale mimo sezónu jich je otevřených jen několik.

Magaluf není daleko západně od Palmy de Mallorca, což má za výhodu poměrně krátkou cestu na letiště. Možná najdete strategičtější místo, třeba na východ od Palmy, nám se líbilo zde.

Odkazy

Atrakce

Uvedený výčet není úplný, samozřejmě najdete možná desítky dalších nápadů, co navštívit. Tohle jsou ovšem ty, které byste neměli vynechat.

Cap de Formentor a zdejší maják

Toto místo se nachází úplně na severu ostrova a pokud ho nenavštívíte, nebyli jste na Mallorce. Výhodou zimní návštěvy je, že zaparkujete přímo pod schody majáku. V létě je oblast uzavřena a turisté musí chodit pěšky ze vzdálenosti zhruba jednoho kilometru (nemusím připomínat, že maják je na kopci, že?). Od majáku je hezký výhled a chcete-li, uvnitř je kavárna.

Es Colomer

Na skalní vyhlídku Es Colomer narazíte po cestě z Formentoru a nelze ji minout. Je tu velké parkoviště (zdarma) a cesta na samou špičku skály, odkud je nádherný výhled na zdejší záliv.

Továrna na perly - Orquidea nebo Majorica

Mallorca je známá výrobou perel. Schválně píšu výrobou, protože se jedná o perly umělé. Samozřejmě se zde vyrábějí i šperky a na ně jsou využívány také perly pěstované a pravé, nicméně klíčová je výroba umělých perel, které jsou vyváženy do celého světa. Perly se vyrábí ručně ze skleněných prutů a celý postup je možné sledovat na vlastní oči, protože obě hlavní továrny - Majorica i Orquidea - nabízejí bezplatnou návštěvu. Načasujete-li ji dobře, uvidíte pracovníky při práci. Obě továrny mají velké prodejny šperků a divil bych se, kdybyste si něco nekoupili.

Majorica vyrábí už od roku 1890 a jejich perly jsou údajně nejblíže perlám přírodním než jakákoli jiná imitace. To Orquidea je o nějakých sedmdesát let mladší. Přesto má před továrnou a showroomem nedaleko Montuïri už z dálky viditelné tabule, že jediná originální fabrika je právě ta jejich. Inu, to jsou jejich bojůvky, nicméně 2000 metrů čtverečních prodejní plochy zcela jistě stojí za návštěvu.

Odkazy

Dračí jeskyně

Cuevas del Drach nejsou jedinými jeskyněmi na Mallorce, ale jsou ze všech nejkrásnější. Vznikaly v období před 11 až 5 miliony let a vzhledem k prostředí a složení se zde vytvořily naprosto unikátní útvary, které nejsou k vidění jinde. A z Montuïri to sem není daleko. Před jeskyněmi uvidíte přesně, kdo si neudělal domácí úkoly a nic si o jeskyních nepřečetl. Poznáte je tak, že na sebe na parkovišti navlékají zimní bundy. V jeskyních je celoročně 21 stupeň a více než 90% vlhkost. Bundu dole opravdu potřebovat nebudete.

V zimním čase probíhají prohlídky přibližně jednou za dvě hodiny, je dobré si tu svou načasovat správně, ať zbytečně nečekáte. Součástí prohlídky je také živý koncert a plavba na člunu (která sice má asi sto metrů a není povinná, ale nevynechte si, je to hezký zážitek). Vchod do jeskyní je zhruba 200 metrů od pokladny. Fotografovat a natáčet je v jeskyních možné bez blesku a s výjimkou živého koncertu, před nímž je tato činnost zakazována v mnoha světových jazycích.

Návštěva přijde na 15 EUR, ale stojí za to.

Odkazy

Sóller

Název tohoto městečka vypadá trochu maďarsky, ale ve skutečnosti je čistokrevně španělské. Dříve se zdejších čtrnáct tisíc obyvatel živilo pěstováním citrusů, v současné době žijí především z cestovního ruchu a pomeranče pěstují jen na svých zahradách. V zimě je zrovna uvidíte dozrávat. Pomeranče.

Každou půlhodinu jezdí historická tramvaj mezi městem a přístavem a městečko samo také stojí za procházku. Zaparkovat se dá v místě zvaném Parket Market a pěšky dojít na Plaça de Constitució, kudy tramvaj projíždí přímo mezi lidmi a židlemi zdejších kaváren (pokud byste chtěli tramvají jet, zastávka je několik set metrů jinde. Městečko je velmi typické pro zdejší kulturu a nabízí krásný kontrast s vysokými horami nacházejícími se za ním.

Jestli při procházce městem narazíte na pekárnu Santo Christo, kupte si ensaimadu, typické mallorské(!) pečivo.

Gorg Blau

Asi půl hodiny cesty od Sólleru je přehrada Gorg Blau (na webu často také jako Gorc Blau). Je to uměle vytvořená vodní nádrž, která se nachází v údolí mezi horami Puig Major a Puig de Massanella. Dostavěli ji v roce 1971 a od té doby společně s jinou nádrží, Cúber, zásobuje vodou samotnou Palmu de Mallorca a její okolí. Voda musí urazit skoro 30 kilometrů.

Nádrž můžete klidně vynechat, ale pokud sem dorazíte, ten pohled stojí za to.

Castell de Bellver

Tenhle gotický hrad nedaleko Palmy de Mallorca byl vybudován už ve 14. stojetí pro krále Jamese II. Mallorského a je jedním z mála hradů v Evropě s kruhovým půdorysem. Nejprve sloužil jako sídlo zdejších králů, časem jako vojenská věznice a nyní je přístupný veřejnosti a obsahuje mimo jiné sbírky městského historického muzea.

V zimě hrad zavírá poměrně brzy, už v 15 hodin a je třeba správně načasovat prohlídku. My jsme ji nestihli.

Odkazy

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca by vydala na samostatný článek. Je to hlavní město Mallorcy a její kořeny sahají kamsi před náš letopočet. Poloha ostrova Mallorca dává tušit, že byl v historii pravidelně napadán jak ze strany evropské, tak ze strany africké. Není tedy žádným překvapením, že byla křesťanská, pak několik staletí muslimská a poté zase křesťanská. Tyto vlivy jsou ostatně vidět po celém ostrově. Kromě toho, že je plný větrných mlýnů, na mnoha místech máte pocit, že jste nějakým omylem špatně zabočili a jste v Maroku. Přitom jen o několik kilometrů dál stojí typické španělské městečko. Ale zpět k Palmě.

I zde lze vidět tuto pomíchanou architekturu. Bludiště úzkých uliček Starého města naznačuje arabské vlivy, ačkoli v jiných rysech zase připomíná jakékoli jiné pevninské španělské historické centrum. Nákupní ulice Carrer de Jaume, Carrer de Colom, Carrer de l'Argenteria a další uličky vedoucí k náměstí Plaça Major, jsou plné obchodů a obchůdků známých i neznámých značek a i uprostřed zimy je převážná většina z nich otevřených a lákajících okolojdoucí návštěvníky.

Dalším známým highlightem jsou Arabské lázně (Banys Àrabs), maurská stavba z 11. století. Jsou to vlastně jen dvě okouzlující místnosti, které byly pravděpodobně součástí šlechtického domu a zajímavostí je, že jsou podpírány desítkami sloupů, z nichž každý je jiný. Zdá se, že byly zachráněny z ruin různých římských budov a jedná se tak vlastně o jeden z raných příkladů recyklace.

A samozřejmě nelze minout především Katedrálu La Seu de Mallorques (nebo také Catedral de Mallorca). Je zasvěcena Panně Marii a i když její stavba započala už ve 13. století, byla dokončena v roce 1601. Zeměstřesení v roce 1851 ji částečně poškodilo, kus budovy se zřítil a plně obnovena byla až počátkem 20. století.

Historie je asi taková: Král Jakub I. si vzal do hlavy, že ukončí třísetletou nadvládu Arabů nad ostrovem a když se v roce 1229 blížil se svým loďstvem k Mallorce, zastihla je na moři obrovská bouře. Pokud přežijí a vyhrají bitvu, postaví na ostrově katedrálu na počet Panny Marie, slíbil král. A ta ho pravděpodobně vyslyšela a král v roce 1230 splnil slib a nechal položit základní kámen dómu na místě bývalé mešity, kterou při bitvě v podstatě srovnali se zemí. A ačkoli jsou na katedrále vidět prvky arabské architektury a zejména francouzské, je to nakonec především španělská gotická stavba. Je jednou z nejvyšších katedrál vůbec.

Lístek do katedrály obsahuje také vstup do Diecézního muzea, které se nachází za dómem. Je dobré si na webu ověřit časy, kdy je katedrála přístupná návštěvníkům, protože se zde běžně konají bohoslužby.

Nedaleko, u nábřeží, je velké podzemní parkoviště, kde můžete nechat auto a na procházku po městě vyrazit pěšky. Nacházíte se jen kousek od centra a vše důležité máte na dosah.

Odkazy

Ochutnejte něco zdejšího

Jamón, sýr a naložená rajčata

A je tu zas. Po cestě z Dračích jeskyní jsme se zastavili ještě jednou v Montuïri, protože byly zdálky na kopci vidět zajímavé stavby a nás zajímalo, o co se jedná. Byly to zbytky větrných mlýnů někde ze 17. století, kterých je Mallorca opravdu plná. Mlýny a to, co z nich zbylo, jsou skutečně všude.

A protože jsme naši návštěvu načasovali opravdu špatně (vyšla na brzké odpoledne), zdejší restaurace S’Hostal nevařila. Přesto nám slíbili, že se o nás postarají. Přinesli nám chleby, obložené místní šunkou, sýrem, naloženými rajčaty, olivami a feferonkami. Absolutně dokonalé. To nebyla standardní nabídka hospody, to byla návštěva u strejdy a tety na vesnici. Stavte se tu taky a ideálně taky ve stejně hloupý čas…

Ensaimada

Ensaimada je pečivo ve tvaru šneka. Dělá se ochucená i neochucená, naslano i nasladko a je to skutečně regionální záležitost. Trochu jsem si uřízl ostudu, když jsem v Sólleru v pekárně chtěl „toho španělského šneka, jehož jméno si nepamatuju". Řekli mi, že nevadí zapomenout název, že se to jmenuje ensaimada, ale co opravdu vadí, že jsem to nazval pečivem španělským, protože je to pečivo mallorské! Tak tedy Lo siento, omlouvám se. ;-)

Empanada

Empanada může trochu připomenout anglický pie. Má podobný tvar a je plněná různými druhy směsí jak na bázi masa, tak zeleniny. Narozdíl od britského pie je ovšem zpravidla dobrá.

Paella

Paella není regionální, ta nám naopak připomene, že Baleárské ostrovy včetně Mallorcy patří Španělsku. Toto typické španělské rizoto existuje na mnoho způsobů, ale nejběžnější verze je s mořskými plody.

Jdi zpět

Chci vědět o všech tipech mezi prvními