Míle historie, tři mosty a kořeny Harryho Pottera (1)
vytvořil: Roman A. Masaryk
Největší atrakcí Edinburghu je obchodní dům Primark, řekl nám průvodce. Uvidíte tu i mnohem lepší věci, ať je to město pod městem, sopku, jeden z nejikoničtějších mostů Británie, doslova koncentrovanou historii, divoký západ a také hrob Lorda Voldemorta. Na konci roku je tu poměrně teplo a letenka, která se dá při troše flexibility koupit i pod tisíc korun, činí z Edinburghu výborný tip na několikadenní podzimní výlet.
Máme-li hned v počátku vyčerpat potřebné technikálie, vězte, že Edinburgh je od roku 1437 hlavním městem Skotska, zasedá zde skotský parlament a vždy jednou ročně se tu v královském paláci Holyroodhouse zastaví na týdenní dovolenou královna. Hlavní historická ulice se jmenuje Royal Mile, spojuje palác Holyroodhouse s edinburským hradem a měří přesně jednu míli. A až to budete měřit a skončíte dvěstě metrů pod hradem tváří tvář skotskému dudákovi, zdejšímu téměř inventáři, zjistíte, že skotská a anglická míle se právě o tuto vzdálenost liší.
Jak do Edinburghu?
Jednoznačně letadlem. Vzhledem k tomu, že Ryanair létá z Prahy a zpáteční letenka stojí běžně do patnácti stovek (a jste-li flexibilní s termínem, někdy pod tisícovku), nenajdete snadnější a levnější způsob.
Až se budete ubytovávat, držte se kolem půlky Royal Mile a v jejím blízkém okolí a najděte si apartmán. Hotel totiž vyjde finančně obvykle hůř a zároveň se stanete zaprvé závislými na jídle venku a zadruhé si zbytečně snížíte komfort. Šedesátimetrový apartmán pro dva lze snadno získat za stejné peníze jako malý hotelový dvojlůžák. Počítejte pouze s tím, že většina provozovatelů po vás bude chtít zálohu na případné škody zvící sta či dvou set liber, které vám ochotně vrátí poté, co si zkontrolují, že i po vašem odjezdu stále mají apartmán.
Z letiště se dostanete autobusem, který končí na mostě u vlakového nádraží Waverley (zpět pak jede také odtud) a zde poprvé oceníte ubytování v polovině Royal Mile - bude to sice do kopce, ale jen kousek. Kupte si zpáteční jízdenku, je levnější. Městskou dopravu není třeba řešit - Edinburgh je narozdíl od Londýna koncentrovaný a většina atrakcí je v docházkové vzdálenosti. Těch pár, co nejsou, navštívíte buď Uberem, Turistickým busem (pokud chcete jít touto cestou) nebo prostě za jednotlivé jízdné.
Ve skutečnosti jede z letiště ještě jedna značně neobvyklá doprava, kterou je tramvaj, nicméně ta jde do nové části města a dodržíte-li radu o ubytování kolem Royal Mile, je to informace jen pro úplnost.
Vyzkoušená ubytování
Holyrood Park
Holyrood Park se nachází kousek od skotského parlamentu. Z útesů Salisbury Crags je nádherný výhled na město. Fičí tady jako blázen, ale vyškrábat se sem stojí za to. Budete mít jako na dlani historii i současnost Edinburghu. Čím dále od centra, tím jsou domy modernější. Ta nejžhavější historie se odehrává mezi Edinburským hradem a Palace of Holyroodhouse.
Ti odhodlanější mohou jít ještě o něco výš (přesněji sejít dolů a vylézt jinudy) na vrchol Arthur´s Seat, 250 metrů vysoký pozůstatek sopky.
Nebo můžete zůstat dole, sledovat labutě a racky na jezírku svaté Margarety a přemýšlet, proč z kaple svatého Antonína z 15. století nad vámi zůstaly pouze dvě stěny.
Palace of Holyroodhouse
Zpět k paláci. Rood je starý výraz pro kříž, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus, takže název Hollyrood znamená vlastně svatý kříž.
Holyrood Palace je oficiálním sídlem britského monarchy, královny Alžběty II., ve Skotsku a královna to skutečně tráví každé léto jeden týden.
Jinak se v areálu nachází královská galerie, ruiny augustiniánského opatství a také prodejna mimořádných suvenýrů uvolněných samotným dvorem, replik skutečných předmětů z Buckinghamského paláce, jako jsou slavnostní talíře nebo ručníky.
Jdeme po Royal Mile
Vyjdeme-li od paláce nahoru směrem k hradu, jedna z prvních věcí bude po levé ruce stěna parlamentu jménem Canongate Wall, na níž jsou umístěny téměř tři desítky desek s citáty, které mají nějakou souvislost s parlamentem, od žalmů, přísloví, po citáty z děl skotských autorů.
Proč vlastně nezahájit cestu svačinkou? Po levé ruce narazíte na Oink a jestli jste vegetariáni, pokračujte rovnou dál. Ve výloze je prasečí hlava, která zve ke konzumaci něčeho, co jste doposud pravděpodobně nejedli. Oink používá motto: “Nejlepší sendvič s trhaným vepřovým, jaký jste kdy vyzkoušeli.” Nutno říci, že mají pravdu a jejich kombinace housky, prejtu (přesněji haggisu), trhaného vepřového, křupavé kůžičky a jablečné omáčky je mimořádným počinem. Budete-li si muset vybrat mezi skotskou galerií a Oinkem, nevynechte Oink.
Vedle presbyteriánského kostela Canongate Kirk se nachází pozoruhodné neexistující místo. Vysvětlím. The Old Tolbooth byla po 400 let důležitou obecní budovou, ať už ji postupně využívala městská rada, skotský parlament, soud nebo vězení s mučírnou. Původní budova sice už neexistuje, vyrostla tu jiná a v ní se nachází The People's Story Museum, odborářský mokrý sen, sbírka ukazující pracující třídu 18. až 20. století. Naproti je Museum of Edinburgh. Jak je v Británii na mnoha místech dobrým zvykem, obě muzea jsou zdarma.
Mineme edinburskou univerzitu a o kus výš narazíme na Dům Johna Knoxe, který byl v 16. století skotským ministrem, teologem, spisovatelem a především zakladatelem skotské presbyteriánské církve. John Knox. Ne dům…
To už je před námi vidět věž Katedrály svatého Jiljí. Nachází se naproti radnici a soše Adama Smithe, mimo jiné zakladatele moderní ekonomie.
Svatý Jiljí byl podle legendy Řek, nicméně když jeho bohatí rodiče zemřeli, rozdal majetek chudým a pro svou další existenci si vybral kdovíproč Francii. Zde zůstat nadále v chudobě nebyl až takový problém, takže Jiljí snadno pokračoval ve své poustevnické existenci, jsa vzděláván v křešťanských hodnotách biskupem z Arles. A protože sláva obou se rozkřikla a začali přicházet poutníci, Jiljí se rozhodl zdekovat do pralesa, který zde v té době ještě byl. Časem byl prohlášen za svatého a vzhledem k četným atypickým příběhům jeho života je označován za patrona kojení, invalidů, žebráků a dalších a zcela nepochopitelně také Edinburghu, neboť neexistuje žádný důkaz o tom, že by tu někdy byl, ba dokonce že by vůbec tušil, že nějaký Edinburgh existuje. Je oblíbeným světcem a jen v Čechách je mu zasvěceno skoro 60 kostelů.
Přímo v budově radnice se nachází vstup do kousku edinburského podzemí pod názvem The Real Mary King´s Close. Prohlídka je humorná, průvodci vám ukážou dřívější Edinburgh, protože ten pozdější vznikl jako svým způsobem nová vrstva na něm. Nesmí se zde fotografovat a protože jsme čekali na povolení nebo fotografie, můžete si přečíst o této atrakci až ve druhém díle článku.
Odbočíme-li zhruba padesát metrů vlevo z Royal Mile, dorazíme do Victoria Street, která inspirovala Příčnou ulici v knihách spisovatelky J. K. Rowlingové o Harrym Potterovi. Není tedy žádným překvapením, že se zde nachází mimo jiné také kouzelnický obchod. Pokud jste předtím minuli Oink, máte šanci na reparát, na Victoria St je další.
Pojďme zpět na Míli a pokračujme dál nahoru. Přejdeme kruhový objezd a narazíme na edinburský inventář - skotského buskera, který zde na stejném místě už roky hraje na dudy. A vedle je Camera Obscura and World of Illusions, dům plný optických klamů, iluzí, zrcadel, hologramů a vlastně všeho, co dokáže ošálit náš zrak. Tato atrakce nabízí ze střechy hezký výhled na město, a to jak přímo, tak prostřednictvím camery obscura promítající obraz města pomocí zrcadla a sady čoček do tmavé místnosti s humorným výkladem.
Na horní části Royal Mile se nachází Edinburský hrad. Není přesně známo kdy byl hrad postaven ale již v sedmém století lze najít historické zmínky o existující pevnosti, pravděpodobně opevnění hradu. Nade vší pochybnost zde ovšem stál v 11. století za vlády skotského krále Davida I. Historie hradu je dlouhá a poměrně pohnutá. Každopádně zde lze najít skotské korunovační klenoty. Vstup není zdarma, přijde na 17 liber. Když si naplánujete návštěvu tak, abyste tu byli v jednu hodinu, uslyšíte výstřel z děla. Ten probíhá každý den kromě neděli a dvou svátků a už od roku 1861 si podle něj můžete naštelovat hodinky, ačkoli původně signalizoval čas příjezdu lodí do zdejšího zálivu.
Existuje zajímavá možnost přednostní vstupenky do Edinburského hradu, paláce Holyroodhouse, královské jachty Britannia a dvoudenní hop-on hop-off jízdenky, to celé o 20% levněji, než kdybyste vše kupovali jednotlivě. Máte-li zájem navštívit vše, využijte této nabídky.
- Edinburgh Castle (anglicky)
- The Real Mary King's Close (anglicky)
- Camera Obscura & Worlds of Illusions (anglicky)
- The People's Story Museum (anglicky)
- Museum of Edinburgh (anglicky)
- Oink (anglicky)
- Dvoudenní přednostní vstupenka do tří hlavních atrakcí + HopOn-HopOff Bus
Příště se podíváme mimo jiné na zdejší celebritu, skajteriéra Bobbyho, a půjdeme ke hrobu Lorda Voldemorta a vysvětlíme si, kdo byla ta Marie Králová.