Barokní Drážďany

vytvořil: Roman A. Masaryk

Kdybych tak mohla být v té době, říká moje máma při návštěvě nějakého zámku nebo po nějakém zajímavém historickém filmu. Teď může a vy s ní. Ještě dva měsíce je možné na jednom z největších panoramat světa vidět detailní pohled na Drážďany kolem roku 1750.

Barokní Drážďany - obraz

Největší panoramata světa

Na Kam v Evropě jsme již psali o panoramatu Titanic, které je stále ještě k vidění v německém Lipsku. Drážďany nabízejí kus své vlastní historie v jednom z největších panoramat světa od Yadegara Asisiho, architekta a malíře, který vytváří úchvatná monumentální díla vystavovaná v několika městech Evropy. Říkáte si - jeden obraz, a co má být - ale tato detailní půltunová panoramata o rozměrech kolem 3.500 metrů čtverečních člověka vtáhnou na víc než jen pár minut. Na jejich návštěvu si vždycky rezervujte ne méně než hodinu či hodinu a půl.

Drážďanské baroko lze vidět z 15 metrů vysoké věže a je opravdu krásné. Plné přesných detailů i skrytých vtípků, které se zakládají na historických pramenech, nicméně až tisíce hodin práce Yadegara a jeho týmu z nich vytvořily jejich kombinací věrohodné dílo, které vypadá, jako kdyby před 300 lety vtrhl na věž radnice ve městě záhadný fotograf z budoucnosti a nasnímal snad za přispění samotného ďábla do malé černé krabičky všechny a všechno při každodenních činnostech. Dokonce se zde ve čtvrthodinových intervalech mění den a noc, zpívají ptáci, mňouká kočka a samozřejmě zní klasická barokní hudba.

Ve skutečnosti nafotil pózující skupiny měšťanů, kupců, řemeslníků či služek v dobových kostýmech pan Asisi nedávno - bez ďábla, zato s mimořádným zápalem pro věc - a jako architekt dokázal navíc digitálně rekonstruovat také původní podoby jednotlivých budov a částí města. Některé objekty se od baroka příliš nezměnily a poznáte je i nyní, jiné se změnily k nepoznání či zmizely vůbec.

Drážďany jsou autem jen hodinu a půl od Prahy. Návštěva Panometeru (bývalého plynojemu, který je svým tvarem na výstavu panoramat ideální - název Panometer je mimochodem spojením slov PANOrama a GasoMETER [plynojem]) je tedy pěkným tipem na odpolední výlet. Jelikož Panometer zavírá v pět hodin (o víkendu v šest). stihnete pak ještě přejet do centra Drážďan a něco pěkného nakoupit (kromě neděle, kdy mají obchody - narozdíl od Panometeru - zavřeno).

Panometer Dresden a Yadegar Asisi

Otevřeno je každý den do 17 hodin, o víkendu do 18. Vstupné pro dospělého činí 11,50 EUR a nadevší pochybnost stojí za to. Toto panorama je možné navštívít do začátku ledna 2019. Fotografovat a natáčet videa je možné, ale jen bez blesku, nekomerčně a bez použití jakékoli techniky, která vám pomůže vyfotit 360º panorama.

A co se stane v lednu? Panometer bude na týden uzavřen, aby mohl být instalován nový Asisiho projekt, zbrusu nové panorama Drážďany v roce 1945, které zobrazí zcela zničené město po několika devastujících náletech. Tento emotivní skvost bude k dispozici od 12. ledna 2019 a my se určitě pojedeme podívat. A vy?

Yadegar Asisi Namini se narodil roku 1955 v rakouské Vídni, dětství ovšem prožili on i jeho pět sourozenců v Halle a Lipsku. Jeho otec byl jedním z 20 komunistických důstojníků popravených perským šáhem. Yadegar vystudoval dvě vysoké školy, architekturu v Drážďanech a umění v Berlíně. Ateliér má v Berlíně. Přiznává, že techniky prostorové iluze jej zajímaly už od mateřské školky. Od roku 2003 vytváří největší panoramata na světě.

Fotografie v tomto článku nafotili Dana Masaryková a Roman A. Masaryk a jsou použity se souhlasem Panometer Dresden. Nedostali jsme souhlas ke zveřejnění fotografií těch nejmenších detailů, takže máte o důvod víc zajet se podívat do Drážďan sami.

Jdi zpět

Chci vědět o všech tipech mezi prvními